۱۳۹۷/۴/۲۷

آیا آمار مهاجرت تحصیلی نگران کننده است؟

با توجه به افزایش جمعیت دانشجویان بین‌­الملی در دنیا، جمعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور نیز رو به افزایش است. تا قبل از انقلاب جمهوری اسلامی،  فقط ۵۰ هزار دانشجو در آمریکا مشغول به تحصیل بوده‌اند. طبق آخرین آماری که از سال ۲۰۱۵ کاوش و در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، ایران حدود ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجو در کل دنیا دارد که این میزان آن را در رتبه‌ی پانزدهم دنیا قرار داده است. آمارها نشان می‌دهند حدود ۵ هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه اقامت دارند. این رقم در گذشته پایین‌تر بوده است، و همواره در حال تغییر است. جریان جابه‌­جایی دانشجویان ایرانی به کشورهایی مثل ترکیه و گرجستان، که معافیت ویزا دارند، سوق داده شده است. علت مهاجرت دانشجویان ایرانی به ترکیه نیز همین موضوع است؛ رفت‌و‌آمد به این کشور آسان است و نیازی به اخذ ویزا نیست و افراد می‌­توانند مدتی را در آن­جا به راحتی مستقر شوند، ضمن اینکه هزینه‌­ها در این کشور به نسبت دیگر کشورها پایین است.

بسیاری از دانشجویان ایرانی به جای کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکا و کانادا به فیلیپین و هند مهاجرت کرده‌اند. سال گذشته تحقیقی در پژوهشکده سیاست­گذاری دانشگاه شریف درباره دلایل و انگیزه­‌های افرادی که از کشور خارج می‌­شوند صورت گرفت. نتایج حاکی از آن بود که میل به تجربه کردن تحصیل و زندگی در خارج از کشور یکی از دلایل عمده این افراد بوده است. همچنین از آن­ها پرسیده شد چنانچه دانشگاه‌­های بین‌­المللی در داخل کشور شعبه­ داشته باشند، آیا شما به خارج از کشور مهاجرت می‌­کنید یا خیر؟ که قریب به ۶۰ درصد پاسخگویان پاسخ مثبت داده بودند.

آخرین داده‌­ای که در مرکز آمار مهاجرت منطقه OECD منتشر شده است نشان می‌­دهد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار ایرانی در کشورهای این منطقه ساکن هستند که محل تولدشان ایران بوده است. منطقه OECD شامل کشورهای آمریکای شمالی، اروپای غربی ژاپن، کره جنوبی و استرالیا می‌­شود.

هم­چنین مؤسسه گالوپ به سفارش سازمان بین‌­المللی مهاجرت در سال ۲۰۱۵ میل به مهاجرت را در ۱۵۶ کشور بررسی کرده است که نتایج آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بنابراین گزارش در ایران در سال ۲۰۱۵ حدود یک و میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ابراز علاقه و تمایل به مهاجرت کرده‌­اند که از این آمار ۴۰۰ هزار نفر در مهاجرت بوده­‌اند.

منبع: روزنامه‌ی سازندگی


برچسب‌ها: