۱۳۹۷/۱۰/۲۲

کشورهایی که در سال ۲۰۱۸ بالاترین سرعت اینترنت را داشته‌اند

وبسایت مقایسه‌ی اینترنت کابلی، با بیش از ۱۶۳ میلیون تست سرعت در ۲۰۰ کشور دنیا، کشورها را بر اساس بالاترین و پایین‌ترین سرعت اینترنت رتبه‌بندی کرده است. این دومین سالی است که این ارزیابی صورت می‌گیرد و رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ با استفاده از دیتاهای جمع‌آوری‌شده در بازه‌ی ژوئن ۲۰۱۷ تا می ۲۰۱۸ به دست آمده است.

میانگین سرعت اینترنت در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۷، میانگین سرعت اینترنت ۷.۴۰ مگابیت بر ثانیه بود و در سال ۲۰۱۸ به ۹.۱۰ مگابیت بر ثانیه رسید؛ به عبارت دیگر میانگین سرعت جهانی حدود ۲۳ درصد (۱.۷مگابیت بر ثانیه) افزایش پیدا کرده است.

اما نکته‌ی قابل توجه، نقش پررنگ کشورهای توسعه‌یافته، در ارتقای میانگین سرعت جهانی اینترنت می‌باشد؛ این کشورها که تا پیش از این زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده‌اند، در حال حاضر می‌توانند بروزترین تکنولوژی‌های ممکن را به کار گیرند. این درحالی است که در کشورهای نیمه پایینی این رتبه‌بندی، تغییرات اندکی در دسترسی، راه‌اندازی و ارتقای زیرساخت‌های بهتر، اتفاق افتاده است.

به طور کلی، کشورهایی که دارای بالاترین سرعت اینترنت هستند، معمولا دارای مساحت کمتری هستند و توسعه‌یافته‌ترند. هرچه مساحت یک کشور بیشتر باشد و توسعه‌یافتگی کمتری پیدا کرده باشد، احتمال پایین‌تر بودن سرعت اینترنت آن کشور بیشتر خواهد بود. اروپا، دارای بیشترین تعداد کشور با بالاترین سرعت اینترنت است. در سوئد، ۶۰ درصد از مناطق مسکونی و اداری دارای بیش از هزار مگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه) سرعت اینترنت هستند و با میانگین سرعت ۴۶ مگابیت بر ثانیه، سریع‌ترین سرعت اینترنت در اروپا را به خود اختصاص داده‌اند.

ده کشوری که در سال ۲۰۱۸ بالاترین سرعت اینترنت را در جهان دارند

رتبه کشور

سرعت متوسط (مگابیت بر ثانیه)

مدت زمان لازم برای دانلود ۵ گیگابایت   تغییرات نسبت به رتبه سال قبل
۱ سنگاپور ۶۰.۳۹ ۱۱ دقیقه   -
۲ سوئد ۴۶.۰۰ ۱۴ دقیقه   -
۳ دانمارک ۴۳.۹۹ ۱۵ دقیقه   ۱
۴ نروژ ۴۰.۱۲ ۱۷ دقیقه   ۳
۵ رومانی ۳۸.۶۰ ۱۷ دقیقه   ۱۳
۶ بلژیک ۳۶.۷۱ ۱۸ دقیقه   ۲
۷ هلند ۳۵.۹۵ ۱۸ دقیقه   ۲-
۸ لوگزامبورگ ۳۵.۱۴ ۱۹ دقیقه   ۲۵
۹ مجارستان ۳۴.۰۱ ۲۰ دقیقه   ۶
۱۰ جرزی ۳۰.۹۰ ۲۲ دقیقه   ۴

دانمارک و نوروژ، به ترتیب با رتبه‌ی دوم و سوم دنیا، با میانگین سرعت ۴۳.۹۹ و ۴۰.۱۲ مگابیت بر ثانیه، فاصله‌ی چندانی با سوئد ندارند. در میان ۵۳ کشور مورد بررسی در اروپا، ارمنستان تنها کشوری است که با رتبه‌ی ۱۰۷، بیرون از ۱۰۰ کشور اول دنیا ایستاده است.

در منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه وضعیت کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد؛ سنگاپور با رتبه‌ی یک، ژاپن با رتبه‌ی ۱۲، تایوان با رتبه‌ی ۱۴، هنگ‌کنگ با رتبه‌ی ۱۹ و نیوزلند با رتبه‌ی ۲۶، از جمله کشورهای آسیایی با بالاترین سرعت اینترنت هستند. وانواتو با رتبه‌ی ۱۸۶، تاجیکستان با رتبه‌ی ۱۸۸، ترکمنستان با رتبه‌ی ۱۹۸ و تیمور شرقی با رتبه‌ی ۱۹۹ از جمله‌ کشورهای آسیایی یا پایین‌ترین سرعت اینترنت هستند.

ایالات متحده با رتبه‌ی ۲۰ دنیا، دارای سریع‌ترین پهنای باند در قاره‌ی آمریکاست. به طور کلی، کشورهای آمریکای جنوبی و لاتین دارای سرعت پایین‌تری در این منطقه هستند. ونزوئلا با رتبه‌ی ۱۷۶، و با میانگین سرعت ۱.۲۴ مگابیت بر ثانیه، دارای پایین‌ترین سرعت اینترنت در قاره‌ی آمریکاست.

ده کشوری که در سال ۲۰۱۸ پایین‌ترین سرعت اینترنت را در جهان دارند

رتبه کشور

سرعت متوسط (مگابیت بر ثانیه)

مدت زمان لازم برای دانلود ۵ گیگابایت   تغییرات نسبت به رتبه سال قبل
۱۹۱ کنگو ۰.۸۵ ۱۳ ساعت و ۲۰ دقیقه   ۵-
۱۹۲ بورکینافاسو ۰۸۴ ۱۳ ساعت و ۳۵ دقیقه   ۵-
۱۹۳ نیجر ۰.۸۳ ۱۳ ساعت و ۴۳ دقیقه   -
۱۹۴ سوریه ۰.۸۱ ۱۴ ساعت و ۴ دقیقه   ۱۱-
۱۹۵ مورینانی ۰.۷۰ ۱۶ ساعت و ۱۴ دقیقه   ۸۰-
۱۹۶ گینه ۰.۶۵ ۱۷ ساعت و ۲۸ دقیقه   ۲۱-
۱۹۷ سومالی ۰.۶۰ ۱۸ ساعت و ۵۶ دقیقه   ۱۲-
۱۹۸ ترکمنستان ۰.۵۶ ۲۰ ساعت و ۲۲ دقیقه   ۵۶-
۱۹۹ تیمور شرقی ۰.۴۹ ۲۳ ساعت و ۱۳ دقیقه   -
۲۰۰ یمن ۰.۳۱ ۳۶ ساعت و ۵۲ دقیقه   ۱۱-

در خاورمیانه، تنها دو کشور بحرین با رتبه‌ی ۹۰ و امارات متحده عربی با رتبه‌ی ۹۷، از جمله ۱۰۰ کشور اول دنیا در سرعت اینترنت هستند. این در حالی است که آفریقا در مقایسه با دیگر مناطق دنیا، هنوز تنها از اینترنت وایرلس استفاده می‌کند و نتوانسته است برای پوشش وسیع‌تر، زیرساخت‌های اینترنت کابلی را فراهم آورد. ماداگاسکار با سرعت ۲۴.۸۷ مگابیت بر ثانیه، و رتبه‌ی ۲۲ دنیا، دارای سریع‌ترین اینترنت در میان کشورهای آفریقایی است. در این رتبه بندی، ایران با میانگین سرعت ۲.۲۰ مگابیت بر ثانیه، در رتبه‌ی ۱۴۵ دنیا قرار گرفته است.


منبع: Atlas & Boots


برچسب‌ها:

|