۱۳۹۷/۶/۱۵

تجرد قطعی در زنان بیشتر از مردان است

بر اساس آمار سازمان ملل، سن ازدواج در دنیا بالا رفته است و از حدود ۲۳ سال برای زنان و ۲۷ سال برای مردان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و ۳۱ سال در سال­‌های اخیر رسیده است. این آمار در کشورهای مختلف تا ۱۰ سال هم اختلاف دارد، به نحوی که در برخی کشورهای آفریقایی، جوانان اغلب قبل از ۲۰ سالگی ازدواج می‌­کنند؛ در حالی که در کشورهای اسکاندیناوی اغلب تا ۳۰ سالگی هم ازدواج نمی‌­کنند.

نکته جالب، کمتر بودن فاصله سنی بین مردان و زنان هنگام ازدواج در کشورهای توسعه­‌یافته، در مقایسه با کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. به طوری که در کشورهای توسعه­‌یافته این فاصله حدود دو سال و در کشورهای در حال توسعه حدود ۵ سال است. به نظر می‌­آید در کشورهایی که سن ازدواج بالا می­رود فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان کاهش پیدا می‌­کند.

این وضعیت در ایران هم صادق است. در سال ۱۳۴۵ فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان حدود ۷ سال بوده که در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ این فاصله به حدود ۳ تا ۴ سال رسیده است.

به موازات افزایش سن ازدواج، میزان تجرد قطعی هم افزایش می­‌یابد. تجرد قطعی، نسبت کسانی است که تا ۵۰ سالگی ازدواج نکرده­‌اند و فرض بر این است که از آن به بعد هم ازدواج نمی‌­کنند.

در ایران روند افزایشی تجرد قطعی در زنان بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سال­‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده ولی برای زنان بیش از سه برابر بوده است.

هر چند تجرد قطعی در ایران افزایش پیدا کرده اما در مقایسه با کشورهای مسلمان تفاوت قابل توجهی ندارد. در عین حال در مقایسه با کشورهای شرق آسیا خیلی پایین‌­تر است. تجرد قطعی برای مردان و زنان ژاپنی به ترتیب ۱۷ و ۱۲ درصد بوده است.

منبع: مرکز آمار ایران


برچسب‌ها:

|