۱۳۹۷/۶/۲۱

درآمد روزانه‌ی یک کارگر فرانسوی ۲۱ برابر یک کارگر ایرانی است

شورای عالی کار در آغاز سال ۹۷، حداقل دستمزد کارگران متأهل برای یک ماه، با احتساب حق مسکن و بن نقدی را یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۵۴ تومان تعیین کرد. بر اساس مصوبه این شورا حداقل دستمزد روزانه کارگران نیز ۳۷ هزار و ۱۳۸ تومان تعیین شد. هیأت وزیران نیز در خرداد ماه امسال حداقل حقوق کارمندان دولت را با ۲۰ درصد افزایش، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۴۲۰ تومان مشخص کرد. بنابراین دستمزد روزانه یک کارگر با احتساب نرخ یورو در تاریخ ۱۸ شهریور (۱۴ هزار و ۷۲۷ تومان در بازار آزاد) حدود ۲.۵ یورو در روز می‌شود.

در شرایط مشابه یک کارگر ساده فرانسوی پس از کسر مالیات، بیمه و دیگر موارد، ۷.۶۱ یورو در ساعت مزد می‌گیرد. بنابراین به ازای ۷ ساعت کار در روز، دستمزد روزانه کارگر ساده در فرانسه ۵۳.۲۷ یورو خواهد بود. یعنی کارگر فرانسوی حدود ۲۱ برابر کارگر ایرانی دستمزد روزانه دارد.

از سوی دیگر متوسط دستمزد یک کارگر ساده در پاریس حدود ۱۵۰۰ یورو به ازای ۳۵ ساعت کار در هفته است. اگر از میزان ساعات کار ماهانه (که در تهران حدود ۴۲ ساعت در هفته است) صرف‌نظر کنیم، یک کارگر ساده پاریسی ۱۶ برابر کارگر ساده تهرانی درآمد دارد.

اما این مقایسه دقیق نیست؛ چرا که قدرت خرید و هزینه‌های زندگی در این دو شهر یکسان نیست. جدول زیر بر اساس آمار موجود در مورد قیمت کالاهای مختلف و متوسط هزینه‌های زندگی در تهران و پاریس را با هم مقایسه می‌کند. به عنوان مثال درآمد روزانه‌ی یک کارگر روز مزد در تهران کفاف خرید ۳.۵ کیلوگرم گوشت مرغ را می‌دهد در حالی که یک کارگر در پاریس می‌تواند ۱۰ کیلوگرم از این کالا را خریداری کند.

مقایسه‌ی قدرت خرید روزانه‌ی ۲ کارگر فرانسوی و ایرانی

  کارگر فرانسوی کارگر ایرانی
مرغ- کیلوگرم  ۱۰ ۳.۵
گوشت گاو- کیلوگرم ۲.۳ ۰.۶۴۵
تخم مرغ- عدد ۱۹۲ ۵۷
شیر- لیتر ۷۰ ۱۲
نان- سنگک/ باگت ۵۳ ۳۳
بلیط مترو- یک سفره ۲۸ ۴۳
سیب- کیلوگرم ۲.۸ ۷.۵


سایر هزینه‌های زندگی یک کارگر ایرانی و یک کارگر فرانسوی، به این مقایسه شکل متفاوتی می‌دهد. برای مقایسه‌ی هزینه‌های کلان‌تر، درآمد پایه‌ی ماهانه را مبنا قرار می‌دهیم. در این حالت به طور تقریبی هزینه‌ی اجاره یک آپارتمان یک خوابه کوچک در مرکز شهر تهران حدود ۱.۷ برابر درآمد یک کارگر است (حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)، در حالی که این رقم در مرکز شهر پاریس ۷۵% درآمد یک کارگر است (حدود ۱۱۵۰ یورو)؛ به عبارت دیگر درآمد یک کارگر ساده در تهران کفاف تأمین مخارج اقامت در شهر را نخواهد کرد.

۱۰.۶ درصد درآمد ماهانه‌ی یک کارگر ایرانی صرف هزینه‌های قبوض و عوارض شهری (مانند جمع‌آوری زباله) می‌شود. این عدد برای یک کارگر فرانسوی ۱۰.۴ است (میانگین ۱۳۰ هزار تومان در برابر  میانگین ۱۴۳ یورو)

در مورد خرید خانه، هزینه متوسط یک متر مربع آپارتمان در تهران حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در پاریس حدود ده هزار دلار است. یعنی حقوق ۶ ماه کارگر تهرانی به اندازه خرید یک مترمربع آپارتمان در مرکز شهر است؛ این رقم برای یک کارگر فرانسوی نیز حدود ۶.۵ ماه است.

 

منبع: داده‌های هزینه‌های زندگی (numbeo.com)


برچسب‌ها: