۱۳۹۷/۶/۲۴

هر ایرانی به‌طور متوسط ۳۳۹ بار در سال دارو مصرف می‌کند

ایران در مصرف دارو جزو ۲۰ کشور اول دنیا است و در آسیا بعد از چین رتبه‌ی دوم را دارد. این در حالی است که ۲۰ درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود. مصرف خودسرانه‌ی دارو، شایع‌ترین علت مسمومیت در جهان است. سالانه ۱/ ۱ بیلیارد دلار (بیلیارد= ۱۰ به توان ۱۵) در جهان صرف درمان و بررسی مشکلات ناشی از عوارض دارویی می‌شود. حدود ۴۰ درصد افرادی که دارو مصرف می‌کنند، دچار عارضه‌های گوناگون می‌شوند.

هر ایرانی به‌طور متوسط طی یک سال ۳۳۹ بار دارو می‌خورد که این رقم چهار برابر آمار جهانی است. سرانه مصرف داروهای تزریقی در ایران حدود ۴/ ۱۱ درصد است، که تقریبا چهار برابر این میزان در جوامع توسعه‌یافته است. سرانه کلی مصرف دارو در ایران سه برابر استاندارد جهانی است. در مجموع حدود ۴۰ درصد از مردم ایران به‌صورت خودسرانه دارو مصرف می‌کنند؛ به عبارت دیگر از هر پنج نفر ایرانی دو نفر به صورت خودسرانه دارو مصرف می‌کنند. میانگین اقلام دارویی در جهان حدود ۲ قلم دارو در هرنسخه است و این میزان در ایران۳ تا ۴ قلم است. وزیر بهداشت ایران چند سال پیش مصرف خودسرانه دارو در ایران را یک بحران توصیف کرد.

تحقیقات انجام شده درباره مصرف خودسرانه دارو در کشور نشان می‌دهد، ۱۰ تا ۱۵ درصد داروها در ایران بدون مشورت با پزشک مصرف می‌شوند که در این بین، داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را تشکیل می‌دهند. از عوارض این پدیده می‌توان به بستری شدن ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران در مراکز درمانی به علت عوارض دارویی اشاره کرد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، خوددرمانی در گروه‌های باسواد از گروه‌های بی‌سواد بیشتر است. به علاوه در میان افراد باسواد کسانی که دارای تحصیلات متوسطه بوده‌اند به مراتب بیشتر از کسانی که از تحصیلات عالیه برخوردار بوده‌اند به خوددرمانی مبادرت ورزیده‌اند.

 

منبع: دنیای اقتصاد


برچسب‌ها:

|