۱۳۹۷/۶/۲۵

کویت تنبل‌ترین کشور دنیاست

فعالیت جسمانی پایین، یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌های مختلف در سراسر جهان است و تأثیرات منفی بسیاری بر روی سلامت روحی و کیفیت زندگی افراد می‌گذارد. پژوهش‌های بسیاری نشان می‌دهند که ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت، سرطان سینه و دستگاه گوارش می‌شود.

در مقاله‌ی شماره‌ی اخیر ژورنال پزشکی لَنسِت، تحلیلی در مقیاس جهانی از  وضعیت فعالیت­ جسمانی در کشورهای مختلف و روند آن ارائه شده است. فعالیت جسمانی، شامل هرگونه فعالیت‌ فیزیکی در محل کار، منزل، مسیرهای رفت‌و‌آمد و یا در زمان اوقات فراغت می‌شود؛ و فعالیت جسمانی پایین به معنای نداشتن حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط و یا ۷۵ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید در هفته می‌باشد.

این مقاله با بررسی ۳۸۵ مجموعه‌ی داده­، از ۱۶۸ کشور جهان، در بازه‌ی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶، نشان می‌دهد که به­ طور میانگین ۲۷.۵ درصد مردم جهان فعالیت جسمانی کافی ندارند. این آمار برای زنان ۳۱.۷ درصد و برای مردان ۲۳.۴ درصد است و در طول سال‌های پژوهش تغییرات محسوسی نداشته است.

 بالاترین میزان فعالیت جسمانی به کشورهای اقیانوسیه، با ۱۶.۳ درصد تنبلی (فعالیت کم)، و پایین‌ترین آن با میانگین ۳۹.۱ درصد تنبلی، به آمریکای جنوبی تعلق دارد. پایین‌ترین میزان فعالیت جسمانی، به تفکیک جنسیت و جغرافیا، مربوط به زنان آمریکای جنوبی (۴۳.۷ درصد)، آسیای شرقی (۴۳ درصد) و کشورهای پردرآمد غربی (۴۲.۳ درصد) است. بیشترین میزان فعالیت جسمانی متعلق به مردان اقیانوسیه (۱۲.۳ درصد)، آسیای شرقی و جنوب شرقی (۱۷.۶ درصد) و کشورهای آفریقای سیاه (۱۷.۹ درصد) است. هم‌چنین در کشورهای پردرآمد کمبود فعالیت جسمانی مناسب، دو برابر کشورهای کم‌درآمد است ( ۳۶ درصد به ۱۶.۲ درصد) و سرعت گسترش آن نیز در کشورهای ثروت‌مند بیشتر است. مشاغل کم‌تحرک و استفاده بیش از اندازه از خودروی شخصی و وسایل حمل و نقل عمومی، از عوامل افزایش نرخ عدم فعالیت در کشورهای توسعه‌یافته است.

بیشترین میزان تنبلی، در میان تمامی کشورها متعلق به کویت (۶۷ درصد) و کم‌ترین میزان تنبلی متعلق به اوگاندا (۵.۵ درصد) است. در چهار کشور کویت، ساموئا آمریکایی، عربستان سعودی و عراق میزان رواج تنبلی بیش از ۵۰ درصد است؛ و در ۷ کشور اوگاندا، موزامبیک، لسوتو، تانزانیا، نیووی، وانوآتو و توگو رواج آن کم‌تر از ۱۰ درصد است. تقریباً در تمامی کشورها فعالیت جسمانی زنان کم‌تر از مردان است و در ۹ کشور این فاصله حداقل ۲۰ درصد است؛ ایران یکی از این کشورها است. با توجه به نرخ تنبلی، ایران در جایگاه ۵۶ دنیا قرار دارد. ۳۳.۲ درصد ایرانیان به اندازه کافی فعالیت جسمانی ندارند. این عدد برای مردان ایرانی ۲۳.۱ درصد و برای زنان ایرانی ۴۳.۴ درصد است.

رتبه‌بندی کشورها بر حسب میزان تنبلی

  کشور درصد شیوع تحرک ناکافی
۱ کویت ۶۷%
۲ ساموئا آمریکایی ۵۳.۴%
۳ عربستان سعودی ۵۳.۱%
۴ عراق ۵۲%
۵ برزیل ۴۷%
۶ کاستاریکا ۴۶.۱%
۷ قبرس ۴۴.۴%
۸ سورینام ۴۴.۴%
۹ کلمبیا ۴۴%
۱۰ جزایر مارشال ۴۳.۵%
۵۶ ایران ۳۳.۲%

منبع: the lancet


برچسب‌ها:

| |