۱۳۹۷/۷/۵

ایران رتبه‌ی اول بیشترین تعرفه‌های گمرکی را در دنیا دارد

ایران رتبه‌ی اول بیشترین تعرفه‌های گمرکی در جهان را دارد. بر اساس گزارش مجمع تجارت جهانی، میانگین تعرفه‌های گمرکی واردات کالا به ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۹.۵ درصد محاسبه شده است، که این میزان ایران را در رتبه‌ی اول بیشترین تعرفه‌های گمرکی در جهان و بالاتر از کشورهای بوتان با ۲۲.۴۰ درصد و پاکستان با ۱۷.۲۰ درصد قرار داده است. به گزارش سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۶ درآمد‌های گمرکی دولت ایران با ۱۴ درصد افزایش در حدود ۱۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، در بالاترین سطح درآمدی دولت قرار دارد و در حال حاضر سومین منبع تامین بودجه دولتی در ایران است. در میان تعرفه‌های گمرکی ایران، بیشترین سطح تعرفه‌ها با میانگین ۴۵ درصد به وسایل نقلیه اختصاص دارد.

تعرفه‌های گمرکی در عرصه تجارت جهانی همواره به عنوان ابزار دولت‌ها جهت محافظت و حمایت از صنایع داخلی مورد توجه بوده و همواره محل مناقشه‌ی بسیاری از اقتصاددانان بوده است. مهمترین دلایل اقتصاددانان مخالف با وضع تعرفه های بالا، اولا کاهش رقابت در عرصه تولید داخل کشور و ثانیا تشکیل رانت در کشور برای بعضی از صنایع است. در حال حاضر یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن پدیده قاچاق در مرزهای کشور، بالا بودن نرخ تعرفه های گمرکی عنوان می‌گردد.

در سال ۲۰۰۰ میانگین تعرفه ایران در پایگاه‌های اطلاعاتی حدود ۳۸ درصد ثبت شده، که در بازه‌ی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ این میزان در ایران با سقوط ۵۰ درصدی مواجه بوده است، به طوری که در سال ۲۰۰۳ میانگین تعرفه‌های ایران حدود ۱۹ درصد ثبت شده است.

طبق این گزارش در سال ۲۰۱۶، کمترین تعرفه های گمرکی به کشورهای هنگ کنگ و سنگاپور با صفر درصد میانگین تعرفه گمرکی اختصاص دارد. در این میان کشور ایالات متحده آمریکا با میانگین ۱.۶۰ درصد در مقام ۳۴ دنیا و کانادا با میانگین ۲.۸ درصد در مقام ۴۳ دنیا قرار دارد. همچنین، ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با تعیین تعرفه ۱.۱ درصدی برای واردات، مشترکاً در مقام ششم قرار دارند.

منبع: گزارش مجمع تجارت جهانی


برچسب‌ها: