۱۳۹۷/۷/۷

از هر بیست مرگ، یک مرگ بر اثر مصرف بی‌رویه‌ی الکل است

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از سه میلیون نفر بر اثر مصرف زیان‌بار الکل در سال ۲۰۱۶ در سراسر دنیا جان باخته‌اند؛ به عبارت دیگر از هر ۲۰ مرگ یک مرگ بر اثر مصرف الکل بوده است. بیش از سه چهارم این میزان را مردان تشکیل داده‌اند. از مجموع کل مرگ‌و‌میر ناشی از مصرف الکل، ۲۸ درصد به دلیل صدمات ناشی از سوانح رانندگی، خودکشی و خشونت‌های اجتماعی، ۲۱ درصد به دلیل بیماری‌های گوارشی، ۱۹ درصد به دلیل بیماری‌های قلبی‌عروقی، و باقیمانده به دلیل بیماری‌های عفونی، سرطان‌ها، اختلالات روانی و دیگر مشکلات مربوط به سلامت بوده است.

علی‌رغم اینکه از سال ۲۰۱۰ در جهت کاهش نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از مصرف بی‌رویه‌ی الکل روند مثبتی پیش‌ گرفته شده است، اما مجموع بیماری‌ها و صدمات ناشی از الکل، به ویژه در قاره‌ی اروپا و آمریکا، به طور قابل توجهی بالا است. در مقیاس جهانی، حدود ۲۳۷ میلیون نفر از مردان و ۴۶ میلیون نفر از زنان از اختلالات ناشی از مصرف زیان‌بار الکل رنج می‌برند. بیشترین آمار سوءمصرف الکل در میان مردان و زنان در قاره اروپا (به ترتیب ۱۴.۸% و ۳.۵%) و قاره‌ی آمریکا (۱۱.۵%% و ۵.۱%) است. مصرف بی‌رویه‌ی الکل در کشورهای پردرآمد رواج بیشتری دارد.

 

از میان ۵۶ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی، سه کشور آذربایجان، قرقیزستان و قزاقستان بیشترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از مصرف الکل را دارند. از سوی دیگر چهار کشور لبنان، ترکیه، کویت و ایران به ترتیب کم‌ترین میزان مرگ‌‌ومیر را دارند. از بین این چهار کشور، ایران و کویت قانون ممنوعیت استفاده از الکل را تصویب کرده‌اند. البته نباید فراموش کرد که آمار دقیقی از میزان مصرف الکل و در نتیجه عوارض ناشی از آن، در ایران و برخی کشورهای اسلامی وجود ندارد.

میزان مرگ‌ومیر ناشی از سوء‌مصرف الکل در برخی کشورهای اسلامی

آذربایجان ۸.۸۹
قرقیزستان ۷.۷۴
قزاقستان ۷.۰۵
مصر ۰.۲۵
ایران ۰.۲۳
کویت ۰.۲۲
ترکیه ۰.۲۱
لبنان ۰.۲۰ 
* در سال ۲۰۱۶ بر حسب هر ۱۰۰ هزار نفر

مصرف جهانی الکل در ۱۰ سال آینده افزایش می‌یابد

در حال حاضر حدود ۲.۳ میلیارد نفر در دنیا الکل مصرف می‌کنند. بیش از نیمی از جمعیت مصرف‌کننده‌ی الکل را، قاره‌ی آمریکا، قاره‌ی اروپا و غرب اقیانوس آرام تشکیل می‌دهند. با وجود اینکه سرانه‌ی مصرف الکل در اروپا از سال ۲۰۱۰، به میزان ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است، این قاره جایگاه اول مصرف الکل را در دنیا دارد. روند کنونی نشان‌دهنده‌ی افزایش مصرف جهانی الکل در ۱۰ سال آینده، به ویژه در جنوب شرق آسیا و مناطق غرب اقیانوس آرام و قاره‌ی آمریکا است.

روزانه چه میزان الکل در دنیا مصرف می‌شود؟

میانگین مصرف روزانه‌ی الکل ۳۳ گرم الکل خالص در روز است، که این میزان حدود ۲ لیوان ۱۵۰ میلی‌لیتری شراب، یک بطری بزرگ ۷۵۰ میلی‌لیتری آبجو و یا دو شات ۴۰ میلی‌لیتری از نوشیدنی‌های تقطیر بالا مانند ودکا محاسبه شده است.

در حال حاضر ، بیش از یک چهارم (۲۷%) افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله در دنیا، الکل مصرف می‌کنند. بالاترین نرخ مصرف الکل (۴۴%) به نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله‌ی اروپایی تعلق دارد. این گروه سنی در قاره‌ی آمریکا (۳۸%) و در غرب اقیانوس آرام (۳۸%) جایگاه‌ دوم و سوم مصرف الکل را به خود اختصاص داده‌اند. پژوهش‌های انجام‌شده در مدارس نشان می‌دهند که در بسیاری از کشورها، مصرف الکل پیش از ۱۵ سالگی، با اختلاف ناچیزی در میان دختران و پسران آغاز می‌شود. با وجود این، بیش از نیمی از جمعیت ۱۵ ساله‌ی دنیا (۵۷% و یا ۳.۱ میلیارد نفر) در ۱۲ ماه گذشته از مصرف الکل خودداری کرده‌اند.

منبع: سازمان بهداشت جهانی


برچسب‌ها: