۱۳۹۷/۸/۱۲

کدام کشورها بیشترین عناوین قهرمانی را در لیگ قهرمانان آسیا دارند؟

لیگ قهرمانان آسیا معتبرترین مسابقات باشگاهی سطح آسیا است که از سال ۱۹۶۷ میلادی آغاز و تاکنون بیش از ۳۰ دوره از آن برگزار شده است. در بازه‌ی سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۵ هیچ مسابقه‌ای برگزار نشده است و از سال ۱۹۷۴ نیز به دلیل فشار سیاسی کشورهای عضو به کنفدراسیون فوتبال آسیا، اسرائیل از این کنفدراسیون اخراج و از شرکت در بازی‌ها محروم شده است.

قوانین و مقررات این مسابقات تاکنون تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته و عناوین آن بارها تغییر کرده است. در سال ۲۰۰۱ با ادغام مسابقات «جام در جام آسیا» با جام باشگاه‌های آسیا، شکل جدیدی از بازی‌ها با عنوان «لیگ قهرمانان آسیا» اجرایی شد. همچنین مقرر شد یک جام آسیایی برای شرکت تیم‌های درجه دوم آسیایی تشکیل شود. شیوه‌ی کنونی برگزاری، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ تغییرات قابل توجهی نداشته است. در قوانین اجرایی سال ۲۰۱۹  قرار است تغییراتی در انتخاب کشور میزبان، سهمیه‌های شرق و غرب آسیا و محدودیت به‌کارگیری بازیکنان خارجی به وجود بیاید.

در مجموعِ دوره‌های برگزاری، کره جنوبی با ۱۱ قهرمانی و ۶ نایب قهرمانی، پرافتخارترین کشور حاضر در این مسابقات است و ایران در جایگاه چهارم قرار دارد.

کدام کشورها بیشترین عناوین قهرمانی را در لیگ قهرمانان آسیا دارند؟

رتبه کشور تعداد قهرمانی تعداد نایب‌ قهرمانی
۱ کره جنوبی ۱۱ ۶
۲ ژاپن ۶ ۳
۳ عربستان سعودی ۴ ۹
۴ ایران ۳ ۴
۵ چین ۳ ۲

باشگاه پوهانگ استیلرز از کره‌ی جنوبی، با سه قهرمانی پیشتاز این مسابقات است. جایگاه دوم، با دو قهرمانی و چهار نایب قهرمانی، به تیم الهلال عربستان تعلق دارد. تیم استقلال، با دو قهرمانی و دو نایب قهرمانی، همزمان با تیم سئونگنام از کره جنوبی در جایگاه سوم قرار دارد.

تیم پاس با یک قهرمانی به طور مشترک با سه تیم ژاپنی، دو تیم کره‌ای و یک تیم از استرالیا، در رتبه هفدهم قرار دارد. دو تیمِ ذوب آهن و سپاهان نیز هر کدام یک نایب قهرمانی را در کارنامه خود دارند. تیم پرسپولیس در این دوره از بازی‌ها برای اولین بار به مرحله‌ی فینال راه یافته است.

جایگاه تیم‌های ایرانی در میان پرافتخارترین تیم‌های لیگ قهرمانان آسیا

رتبه تیم کشور تعداد قهرمانی‌ها تعداد نایب قهرمانی‌ها
۱ پوهانگ استیلرز کره جنوبی ۳ ۰
۲ الهلال عربستان سعودی ۲ ۴
۳ استقلال ایران ۲ ۲
۳ سئونگنام کره جنوبی ۲ ۲
۵ الاتحاد عربستان سعودی ۲ ۱
۵ ژئونباگ هیوندای کره جنوبی ۲ ۱
۱۷ پاس ایران ۱ ۰
۲۶ ذوب آهن اصفهان ایران ۰ ۱
۲۶ سپاهان ایران ۰ ۱

منبع: the-afc.com 


برچسب‌ها: